Premiile Aspen pentru leadership și Cina de gală 2019
Pe6 decembrie 2019, laPalatul Cercului Militar Național, Institutul Aspen România a găzduit ceade-a 9-aediție a ASPEN LEADERSHIP AWARDS AND GALA DINNER, cel mai special eveniment anual al nostru, care marchează 13 ani de existență a Institutului și a eforturilor noastre comune pentru o „societate bună”.
Deja o tradiție prețuită,Premiile de Leadership ale Institutului Aspen România și Cina de Galăreprezintă ocazia pentrucomunitatea Aspen, în plină dezvoltare și expansiune, de a se reuni și de a-și reaminti valorile și interesele comune. O seară plăcută între prieteni, o sărbătoare aleadershipului bazat pe valori, ainovației și aexcelenței, evenimentul își propune să ofere tuturor oaspeților noștri un moment de reflecție asupra valorii adăugate a comunității noastre. Fondatorii și echipa AIR au dat dovadă de tenacitate pentru a înființa, a construi și a susține cu grijă, de-a lungul anilor, întruchipareaIdeii Aspen în România.
Gala Aspen oferătinerilor lideri Aspen, bursierilor Aspenșiabsolvențilorposibilitatea de a-și prezenta realizările din ultimul an și de a-și reafirma ambiția de a exercita un impact semnificativ asupra societăților din Europa Centrală și de Est. În același timp, prin intermediulPremiilor Aspen pentru Leadership, recunoaștem eforturile specifice și angajamentul personal față de un leadership bazat pe valori, creativ și transformator al unor persoane care au avut o contribuție semnificativă la progresul general al societății.
Gala Aspen este un eveniment de strângere de fondurila care invităm în fiecare an comunitatea noastră, partenerii și prietenii să ni se alăture în calitate desponsori, însprijinul inițiativelor noastre de leadership. Cu ajutorul contribuțiilor generoase ale sponsorilor noștri, putem oferi în fiecare anburse reprezentanților sectorului public și ai ONG-urilorpentru a participa laSeminarul Aspen pentru Lideri, pentru a organizaSeminarul Aspen Junior(program la care participă studenți și tineri profesioniști cu vârste cuprinse între 20 și 24 de ani), precum și nou-lansatulProgram Aspen de Leadership în Serviciul Public, unprogram bazat pe burse dedicat reprezentanților promițători din diverse instituții, care pot deveni promotori ai schimbării și îmbunătățirii în sectorul public. În plus, angajamentul continuu al partenerilor noștri față de activitățile noastre ne permite să acordămrecunoaștere unui proiect social dezvoltatde un bursier sau de un absolvent, care va fi ales prin votul Comunității Aspen și prezentat în cadrul Galei.
Gala este un eveniment cu ținută de gală și locuri la masă, deschis exclusiv membrilor comunității din Aspen.
Institutul Aspen România dorește să mulțumească pentru generozitatea sponsorilor premiilor noastre: ExxonMobil, Raiffeisen Bank, UniCredit Bank, doamna Cătălina Iuga și domnul Vasile Iuga; sponsorul „Gold Leaf”: Merk Class; sponsorul „Silver Leaf”: Biodeck, OMV Petrom, Orion; precum și sprijinul acordat de: Aqua Carpatica, Domeniile Sâmburești, David Sandu, Maria Lucia Hohan, Rhea Costa, Consiglieri.
Premiile Aspen pentru leadership2019:
- Premiul Premiul „Mihnea Constantinescu” pentru leadership bazat pe valori: Ambasadorul George Ciamba; Ambasadoarea Iulia Raluca Matei; Ambasadoarea Luminița Odobescu
„ „Mihnea Constantinescu” „Mihnea Constantinescu” este acordat unui lider public sau unei organizații naționale care s-a remarcat în domeniul său de activitate, prin susținerea și promovarea constantă a valorilor naționale și universale.
Ambasadorul George Ciamba
Ambasadorul George Ciamba este un diplomat de carieră care s-a alăturat Ministerului Afacerilor Externe al României în decembrie 1990. În 2004, i s-a acordat, prin decret prezidențial și în conformitate cu legea, rangul diplomatic de ambasador, ca recunoaștere a contribuției sale la aderarea la NATO și la negocierile de aderare la UE.
Din noiembrie 2018 până în noiembrie 2019, ambasadorul Ciamba a ocupat funcția de ministru al Afacerilor Europene,conducând echipa din cadrul Ministerului Afacerilor Externe responsabilă de prima președinție a României la Consiliul UE, în perioada1ianuarie –30iunie 2019. În această perioadă, a deținut funcția de președinte al Consiliului Afaceri Generale al UE (CAG).
În calitate de ministru al Afacerilor Europene și președinte al Consiliului General al Uniunii Europene (GAC), ambasadorul Ciamba a coordonat, pe plan intern, împreună cu ministerele de resort ale Guvernului României și cu sprijinul esențial al Reprezentanței Permanente a României pe lângă UE, iar pe plan extern, în strânsă cooperare cu statele membre ale UE și cu instituțiile europene, efortul comun de negociere care a condus la finalizarea cu succes a 90 de dosare legislative.
Ambasadoarea Iulia Raluca Matei
Iulia Raluca Matei a fost numită secretar de stat pentru afaceri europene pe8 noiembrie 2019. Este diplomat de carieră din 2003 și a parcurs toate etapele profesionale până la actualul grad diplomatic de ambasador.
De-a lungul carierei sale diplomatice, s-a ocupat în principal de afaceri ale UE, atât la București, cât și la Bruxelles. Înainte de numirea sa în funcția de secretar de stat, a ocupat, începând din aprilie 2013, funcția de director general adjunct și, ulterior, începând din 2016, cea de director general pentru afaceri ale UE în cadrul Ministerului Afacerilor Externe. În calitate de director general pentru afaceri europene, a fostprofund implicată atât în pregătirile, cât și în desfășurarea primei președinții române a Consiliului Uniunii Europene, în primul semestru al anului 2019.
Ambasadoarea Luminița Odobescu
Diplomată de carieră, ambasadoarea Luminița Odobescu estereprezentanta permanentă a României pe lângă Uniunea Europeană, începând din 2015. Ea a condus Reprezentanța Permanentă de la Bruxelles în timpul primei președinții române a Consiliului Uniunii Europene, care s-a desfășurat în perioada ianuarie-iunie 2019. Pentru rolul său remarcabil în cadrul acestui mandat încununat de succes, a fost decorată de Președintele României cu Ordinul Național „Steaua României”, gradul de Cavaler, în noiembrie 2019.
Experiența sa la Bruxelles în domeniul afacerilor europene a început în 2002. Timp de cinci ani, a gestionat direct o serie de capitole din cadrul negocierilor pentru aderarea României la UE, în calitate de diplomat în cadrul Misiunii țării noastre la Bruxelles. După semnarea Tratatului de aderare, a fost responsabilă de coordonarea și pregătirea reuniunilor COREPER I, în calitate de consilier la Mertens. În 2007, a fost decorată cu Ordinul „Meritul Diplomatic”, cu gradul de Ofițer, pentru contribuția sa la aderarea României la Uniunea Europeană. În decembrie 2014, a primit rangul diplomatic de ambasador. De asemenea, în 2015, a fost decorată cu Ordinul Național al Legiunii de Onoare a Franței, cu gradul de Cavaler.
- Premiul „Service with Dignity” pentru leadership: sublocotenentul Alexandra Vîrlan
Premiul Premiul de leadership „Serviciu cu demnitate” este acordat unui funcționar public român care a demonstrat eforturi constante în îndeplinirea exemplară a atribuțiilor de serviciu și în depășirea acestora, constituind un model de urmat pentru comunitate. Prin standardele lor profesionale și etice impecabile, cei nominalizați pentru acest premiu sunt considerați păstrători ai „Societății Bune”, lideri printre colegii lor și o sursă de mândrie și inspirație.
Locotenentul Alexandra Vîrlanși-a început cariera militară în 2007, când a fost admisă la Liceul Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia. În 2011, a început studiile la Academia Militară a Forțelor Aeriene „Henri Coandă” din Brașov. A absolvit în 2014 cașefăde promoție,fiind distinsă cuEmblema deMerit „Știința Militară”.
În calitate de sublocotenent, a fost comandant de pluton într-o baterie de artilerie de apărare aeriană. În august 2017, a fost promovată la gradul de comandant de baterie, în cadrul aceleiași unități, imediat după ce a obținut următorul grad și a devenit locotenent. A absolvit cu distincție, fiind șefă de promoție, cursul JFO din Germania, precum și ambele cursuri din Statele Unite ale Americii, la Centrul de Excelență pentru Artilerie de Apărare Aeriană.
În prezent, locotenentul Alexandra Vîrlan lucrează la Statul Major al Forțelor Aeriene, la Comandamentul Forțelor Aeriene Române (RoAF), fiind în curs de transfer la Regimentul PATRIOT, o unitate de elită a Forțelor Aeriene Române.
Premiul „Service with Dignity” pentru leadership din 2019 este înmânat de doamna Cătălina Iuga și domnul Vasile Iuga.
- Premiul pentru leadership în domeniul sportului și al societății: domnul Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv al României
Premiul Premiul pentru leadership în sport și societate este acordat unei persoane sau unui grup care a transformat sportul într-un fenomen ce depășește simpla activitate fizică. Nominalizații la acest premiu reprezintă un model de angajament, dedicare și profesionalism.
Mihai Covaliueste președintele Comitetului Olimpic și Sportiv al României din 2016 și primul campion olimpic român la sabie individual masculin, la Jocurile Olimpice de la Sydney din 2000.
S-a retras din activitatea competițională după Jocurile Olimpice de la Beijing și a devenitantrenorul principal de scrimă alclubului Dinamo SC pentru echipa olimpică masculină de sabie. În această calitate, primul rezultat important a venit la Jocurile Olimpice de la Londra din 2012, unde elevii săi au câștigat medalia de argint pentru România.
În 2013 a fost alespreședinte al Federației Române de Scrimăși a fost, de asemenea, inclus înHall of Fame de către Federația Internațională de Scrimă(FIE). Este unul dintre laureații titluluide Maestru al Meritului Sportiv, precum și al altor distincții naționale:Ordinul „Pentru Merit” în gradul de Comandor, Ordinul „Meritul Sportiv” de clasaa III-acu două bareteșiOrdinul național „Serviciu Credincios” în gradul de Ofițer. Printre altele, i s-a acordattitlul de „Cetățean de onoare” al orașului Brașov, orașul său natal.
La 15 noiembrie 2016 a fost alespreședinte al Comitetului Olimpic și Sportiv al României, unde își continuă cariera de manager sportiv cu aceeași determinare și, sperăm, cu același succes în viitor, începând cu Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.
Premiul pentru leadership în domeniul sportului și al societății din 2019 este acordat de Raiffeisen Bank.
- Premiul pentru excelență în inovare și tehnologie: Aurachain
Premiul Premiul pentru inovare și excelență în tehnologie este acordat unui lider sau unei organizații care a adus o contribuție semnificativă în domeniul inovației și cercetării sau în mediul antreprenorial. Inovația reprezintă o piatră de temelie a progresului social și economic.
Înființată inițial în București, România,Aurachainîși are în prezent sediul central în Zurich, Elveția. Este singura platformă de dezvoltare „low-code” de pe piață destinată creării și implementării rapide atât a aplicațiilor pentru procese digitale, cât și a aplicațiilor bazate pe contracte inteligente în rețelele blockchain.
Compania a implementat cu succes soluții pentru clienți în 15 țări și a generat o valoare financiară și operațională semnificativă pentru unele dintre cele mai mari organizații din lume din sectoarele serviciilor financiare și al energiei. Platforma pentru întreprinderi permite crearea vizuală a aplicațiilor digitale de proces, fără a fi necesară scrierea de cod. Aplicațiile pot fi fie contracte inteligente bazate pe tehnologia blockchain și cu execuție automată, fie aplicații digitale.
Dezvoltată și testată de o echipă excepțională de ingineri și analiști funcționali, cu o atenție obsesivă la detalii, platforma Aurachain permite cicluri de implementare rapide, implementare rapidă în cloud și configurarea aplicațiilor în funcție de nevoile afacerii. Prin aceasta, Aurachain își propune să fie puntea de legătură între platformele enterprise actuale și ecosistemele de afaceri multifuncționale ale viitorului.
Premiul pentru inovare și excelență în domeniul tehnologiei din 2019 este acordat de ExxonMobil România.
- Premiul pentru leadership în domeniul artelor și societății: domnul Corneliu Porumboiu, scenarist și regizor
Premiul Premiul pentru leadership în domeniul artelor și al societății este acordat unei persoane sau unei organizații care a contribuit în mod semnificativ la îmbogățirea culturii românești, a promovat România în străinătate și a sprijinit dezvoltarea generală a patrimoniului cultural al țării.
Corneliu Porumboiu, născut în 1975, la Vaslui, România, s-a făcut cunoscut în 2006 prin primul său lungmetraj, „12:08 la est de București”, care a câștigatPremiulCaméra d’Orla Festivalul de Film de la Cannes, unde a fost prezentat în cadrul secțiunii „Quinzaine des Réalisateurs”.12:08 East of Bucharesta fost selectat în cadrul Quinzaine des Réalisateurs și a câștigatCamera d’Or pentrudebut, precum șiLabel Europe, premiul distribuitorilor de film. Filmul a primit peste 20 de premii la festivaluri din întreaga lume și a fost distribuit în peste 30 de țări.
„Poliția, adjectiv” este al doilea film scris și regizat de Corneliu Porumboiu, lansat în 2009. Filmul a câștigat Premiul FIPRESCI și Premiul Juriului la Festivalul de Film de la Cannes, în secțiuneaUn Certain Regard. În 2013, Corneliu Porumboiu a lansat al treilea lungmetraj al său „Când se lasă seara peste București sau Metabolismul” , care a avut premiera la Festivalul de Film de la Locarno. Acesta a urmat unui documentar sportiv – „Al doilea meci” , prezentat în cadrul Forumului Berlinalei în 2014. Următorul său lungmetraj de ficțiune este „Comoara”, distins cupremiul „Un Certain Talent”în secțiunea„Un Certain Regard”a ediției din 2015 a Festivalului de Film de la Cannes. În 2018, Corneliu revine cu un documentar sportiv–„Infinite Football” – care a avut premiera în secțiunea „Forum” a Berlinalei.
În 2019, el își finalizează cel de-al cincilea lungmetraj de ficțiune –„La Gomera/ The Whistlers”,carea avut premiera mondială în cadrul secțiunii oficiale a celeide-a 72-aediții a Festivalului de Film de la Cannes.
Premiul pentru leadership în domeniul artelor și societății din 2019 este acordat de UniCredit Bank.
- Premiul special pentru conducere: Forțele Armate Române
Într-un context geopolitic din ce în ce mai complex, Ministerul Apărării Naționale a continuat să acționeze cu scopul de a consolida profilul României ca partener strategic relevant în cadrul inițiativelor și organizațiilor internaționale din care face parte.
Ministerul Apărării Naționalea contribuit în mod semnificativ la succesul președinției României la Consiliul Uniunii Europene, în prima jumătate aanului 2019.
Situația tensionată din punct de vedere al securității din regiunea Mării Negre, care generează riscuri și amenințări complexe, a determinat țara noastră să acorde o atenție sporită alocării resurselor financiare necesare pentru derularea programelor de dotare menite să asigure toate categoriile de forțe cu echipamente și tehnologie de ultimă generație.
Astfel, țara noastră face parte dintr-un club restrâns de aliați NATO care își îndeplinesc angajamentele privind împărțirea echitabilă a responsabilităților, cele „3 C” – fonduri, capacități și contribuții, în conformitate cu angajamentul lor de a aloca două procente din PIB pentru apărare. De asemenea, peste 35 de procente din bugetul apărării sunt alocate achiziționării de echipamente și tehnologii militare moderne.
Principalele misiuni ale Forțelor Armate Române sunt următoarele: apărarea independenței, suveranității și integrității teritoriale a României; contribuția la apărarea aliaților și partenerilor din cadrul NATO și al UE; promovarea stabilității regionale și globale, inclusiv prin diplomația de apărare; contribuția la securitatea națională în timp de pace; acordarea de sprijin autorităților naționale și locale în situații de urgență, precum și asistarea populației în caz de dezastre și accidente de amploare, în conformitate cu prevederile legale.
- Premiul Aspen pentru Acțiune Socială 2019:„Fă Bine!”, inițiat de Maria Duduman, bursieră Aspen în 2013
Membrii Aspen, bursierii Aspen și foștii participanți la Seminarul Aspen pentru Lideri (absolvenți) sunt cei care vor decide, prin votul lor, care este proiectul câștigător.
Multe dintre proiectele dezvoltate de bursierii și foștii bursieri ai programului Aspen vizează necesitatea de a reduce disparitățile din comunitățile vulnerabile și din domeniile critice ale dezvoltării sociale.
În semn de recunoaștere a eforturilor și viziunii lor, Institutul Aspen România dorește să continue tradiția Premiului Aspen pentru Acțiune Socială, o subvenție care ne va permite să punem în valoare și să prezentăm întregii familii Aspen România acele inițiative care au potențialul de a îmbunătăți viața persoanelor care sunt lăsate în urmă.
Fă Bine! visează la o lume în care toată lumea contribuie la bunăstarea celorlalți, în care fiecare cetățean și fiecare companie se implică în rezolvarea problemelor propriilor comunități, în care fiecare persoană dă dovadă de compasiune și ajută la alinarea suferinței celor din jur. Pentru că, atunci când ne pasă cu toții, fiecare dintre noi va fi mai fericit! Și nu s-au limitat doar la a visa la asta, ci au dezvoltat instrumente de implicare eficiente și ușor de utilizat, pentru ca persoanele fizice și companiile să colaboreze și să sprijine ONG-urile, cum ar fi: un magazin online unde ONG-urile își pot vinde produsele, o gamă largă de oportunități de voluntariat, programe de responsabilitate socială corporativă (CSR) și de implicare a angajaților pentru companii. În doar câteva luni de existență, au organizat târguri pentru ca ONG-urile să-și vândă produsele, au intermediat donarea a sute de obiecte de birou către școli, spitale, centre de îngrijire a persoanelor vârstnice și ONG-uri și au organizat cursuri de formare în domeniul inovării sociale. Au făcut ca faptele bune să fie ușor de realizat.
Cei trei finaliști invitați să-și prezinte proiectele în cadrul Galei de la Aspen:
- Code Kids – Copiii învață programarea în bibliotecile publice: Inițiativa a fost lansată de Camelia Crișan, absolventă a programului Aspen din 2016, și Claudia Serbănuță, bursieră a programului Aspen din 2015
- Fă Bine!: Inițiativă lansată de Maria Duduman, bursieră Aspen 2013
- SEVA: Inițiat de Sebastian Cochinescu, absolvent al programului Aspen din 2018
- Subvenția rețelei Aspen Fellows 2019:StartAGRO – Noua generație de fermieri români
La finalulProgramului pentru tineri lideri, participanții sunt încurajați să inițieze sau să susțină un proiect original de serviciu comunitar pe care îl vor dezvolta în continuare, individual sau în grup. Acest tip de implicare pune în evidență creativitatea lor și talentul pentru munca în echipă, planificare, persuasiune, punere în practică și leadership în general. Participanții ar trebui să urmărească dezvoltarea unui proiect care să aducă un beneficiu real societății și care să continue și după încetarea implicării lor directe, deci acesta trebuie să fie durabil.
Propunerile de proiecte inițiate de tinerii lideri sunt transmise de echipa AIR reprezentanților Rețelei Aspen Fellows (rețeaua care reunește absolvenții programelor de leadership AIR), care votează și decid câștigătorul grantului AFN (1000 EUR). Proiectele sunt, de asemenea, prezentate în fața oaspeților noștri din comunitatea AIR, care sunt gata să ofere sfaturi.
Elaborarea proiectelor și prezentarea acestora în fața comunității Aspen reprezintă ultima etapă înainte de încheierea Programului Tinerilor Lideri și, totodată, înainte de primirea oficială în comunitatea noastră a noilor bursieri Aspen.
Proiectul StartAGRO a fost inițiat de următorii participanți la YLP 2019: Alexandru Dancu, Ștefan Lungu, Mădălin Margan, Sebastian Mîndroiu, Anda Narita, Sabuhi Rzayev, Alexandra Simionescu
Ideea proiectului este de a folosi resursele locale pentru a construi o seră funcțională pe tot parcursul anului, destinată tinerilor fermieri.
- StartAGRO va identifica și va dezvolta comunități mici, oferind tinerilor cunoștințe despre sectorul agricol.
- StartAGRO va dezvolta și va construi un mediu de cultivare, adaptat fiecărei locații, complet automatizat și controlat, capabil să susțină viața pe tot parcursul anului.
- Pachetul pentru începători „Farmer Starter Pack” conține o seră, plante și semințe selectate, cunoștințe practice și unelte.
Impactul proiectului se va resimți în special în comunitățile rurale, la mai multe niveluri. StartAGRO va forma o nouă generație de fermieri, dotată cu instrumente moderne și cunoștințe adaptate. Viața fermierilor se va îmbunătăți datorită noilor surse de venit, sentimentului de apartenență la comunitățile lor, unui simț al responsabilității proaspăt dobândit și unei alimentații mai bune pentru familiile lor.






